کتاب خانه تخصصی ادیان و مسیحیت پژوهی
دانلود منابع ادیان و مسیحیت شناسی: فیلم،‌ کتاب، مقاله، پاورپوینت و ...
اخیرا دوره ای آموزشی حاوی نکاتی انحرافی به نام متاریدینگ در شهرهای مختلف تبلیغ و برگزار می شود. این دوره توسط متخصصین مورد انتقاد جدی قرار دارد. حتی دفاتر برخی از مراجع تقلید همچون دفتر جضرت آیت الله وحید خراسانی و ... جلسات نقد متاریدینگ با حضور متخصصان حوزه برگزار کرده اند.
از جمله مهمترین اشکالاتی که به متاریدینگ وارد است،‌ این است که:

1. حداقل یک نفر از دانش آموخته های این دوره که این روش برای آنان پاسخگو بوده و توانسته اند ذهن دیجیتالی پیدا کنند به طوری که در دو ثانیه یک صفحه را در ذهن بسپارند،‌ بیاورند و معرفی کنند.
2. حداقل استاد این روش خود بتواند روش مورد ادعایش را در کلاس پیاده کند. در حالی که شاگردان کلاس ایشان می گویند استاد حتی نام بچه ها را نمی تواند به خاطر بسپارد. یا وقتی سوالی روی کاغذ نوشته شده و به ایشان داده می شود،‌ به مقدار یک فرد معمولی برای خواندن آن وقت صرف می کند. توجیهاتی همچون این که قرار نیست جلوه گری کنیم و ... نیز پذیرفته نیست.
3. مهمترین خطر این جریان استفاده از نام قرآن است. به گونه ای که افراد مذهبی را به این عنوان وارد جلسات می کنند. ورود کارشناسانه به بحث حفظ قرآن کریم سبب شده موسسات قرآنی ای که سال ها تجربه حفظ قرآن با تربیت صدها حافظ قرآن را دارند،‌ در برابر این جریان واکنش هایی شدیدی را نشان بدهند.
4. محتوای جزوات دوره ها همان مباحث آموزش یوگا همچون چشم سوم و .. است.
5. از نظر پزشکی نیز برخی از تمریناتی که داده می شود سبب سردرد هایی برای متعلم می شود که بسیار خطرناک است.

اشکالات بیشتر این دوره را از ادامه بخوانید:

مقاله نقد متاریدینگ از موسسه بهداشت معنوی:

1.      عدم شفافیت: یکم، ارائه آموزش هایی که استاندارد شده و مورد تأیید علمی نیست. دوم، طرح ادعاهای بزرگ برای جلب مخاطب و عدم توانایی در برآورده کردن آنها در طول دوره. سوم، ارائه مطالبی از یوگا و عرفان های کاذب در بین متون آموزشی به جای فنون تندخوانی مورد ادعا.

2.      او بابت این دوره از افراد مبالغ متفاوتی گرفته در قم از هشتاد هزار تا یک صد و بیست هزار تومان از هر نفر گرفته است و تا کنون صدها میلیون تومان از مردم دریافت شده است. در حال حاضر عده ای خواهان بازگشت شهریه خود هستند

3.      ترویج برخی از مطالب عرفان های کاذب که در پیوست بیست مورد از آنها که در جزوات جلسات پنجم، هفتم و هشتم آمده، ارائه می گردد.

4.      سوء استفاده از برخی عناوین دولتی، نظیر همکار بودن با نهاد رهبری، وزارت اطلاعات و غیره

5.      سوء استفاده از ارتباط با جناب دکتر صادقی معاون قوه قضائیه و تهدید مخالفان با تکیه بر ارتباط با ایشان

6.     لحن اهانت گونه به مقدسات (حضرت صدیقه طاهره) که در جلسه با اعتراض طلاب روبرو شد.

7.      عدم رعایت احترام لباس روحانیت و عناوین برخی از مراجع تقلید

8.      تصویر برداری از جلسات طلاب و انتشار آن در سایت و سوء استفاده از آن برای اسلامی نشان دادن آموزه ها و مورد تأیید حوزه بودن روش های مورد آموزش که در شهرهای دیگر کشور در حال برگزاری است.

سپس تعدادی از کارشناسان عرفان های کاذب به نقد وبررسی ابعاد دیگر متاریدینگ پرداختند که خلاصه اشکالات از این قرار است:


نقد و بررسی متاریدینگ (فراخواندن)
نوآوری و خلاقیت اساس پیشرفت است. اما گاهی دست آویزی می شود، تا مطالب غیر علمی و انحرافی که رنگ و رویی ناشناخته دارند، با ادعای نوآوری به میان آیند. «متاریدینگ» که ادعا می کند، روشی نو و خارق العاده برای مطالعه و حفظ قرآن کریم است، با ترکیب برخی از فنون تندخوانی و افکار و روش های رایج در معنویت های کاذب در مراکز فرهنگی و دانشگاهی کشور تبلیغ می شود.


متاریدینگ افکار و فنون معنویت های کاذب را با روش های کارآمدی از تندخوانی و نیز احادیث و روایاتی که تفسیر به رأی شده اند، آمیخته و مخاطب را با پوششی از دین و تأثیراتی از روش های استاندار تندخوانی، با افکار و روش های رایج در معنوی های کاذب سرگرم می سازد. موارد کذب و انحرافی در چند بند زیر اشاره می شود:


1.    تبلیغ معنویت بدون اعتقاد به خدا: «عمل به معنویت می تواند اثر سلامت بخش در مغز داشته باشد. مهم نیست که چگونه به خدا ایمان دارید، زیرا دلایل قابل توجهی وجود دارد مبنی بر اینکه چنین عملکردی حتی اگر به خدا اعتقاد نداشته باشید، مؤثر است.» (جزوه پنجم.ص1)


2.    فروکاهش عبادت و معنویت به پیامدهای مادی و دنیوی آن و در نتیجه تأیید بی اهمیت بودن مسائل متعالی و معنویت دینی یا خداگرا به طوری که عبادت های شرعی با مراقبه های بودایی و هندویی هم رتبه تلقی می شود. این بحث مقدمه سازی و توجیه آموزش مراقبه به سبک بودایی و هندویی در جلسات آینده است: «مراقبه و عبادت مداوم سبب تقویت عملکرد عصبی در بخش های خاصی از مغز می شود که به دنبال آن اضطراب و افسردگی کاهش یافته و آگاهی اجتماعی و همدلی و شناخت و هوشمندی افزایش می یابد... وقتی که از نزدیک به اصول نرولوژیکی که پس زمینه اغلب سلوک های معنوی را تشکیل می دهد نگاه کنیم، می بینیم که منافع حاصل از مراقبه می تواند بی ارتباط به مذهب باشد.» (همان.ص1)


3.    پس از همسان انگاری عبادات شرعی و مراقبه به آموزش هشت روش مراقبه می پردازد: «مستندات علم اعصاب به ما در تهیه ی فهرست هشتگانه برای حفظ سلامت مغز کمک کرده اند؛ اما حتما روش های مؤثر دیگری وجود دارد که از دید ما دور مانده اند. من فکر می کنم فهرست ما شما را شگفت زده خواهد کرد. هیچ یک از روش ها بر پایه ی اصول دینی بنا نشده است، ولی خودتان می توانید آن ها را با آیین های معنوی مورد علاقه خود ادغام کنید.» (همان.3)

 


4.    در شمار پیامدهای مراقبه گفته می شود که «پندار ما از خدا عوض می شود.» (همان.ص3) پندار خدا یکی از مفاهیم اساسی در معنویت های کاذب است. آثار کسانی همچنون «نیل دونالد والش»، «اشو» و «دیپاک چوپرا» بر این موضوع تأکید دارند، که پندار ما از خدا باید عوض شود، ما خدا را موجودی عینی و متعالی می پنداریم، اما در آستانه عصر جدید متوجه این موضوع می شویم که خودمان خدا هستیم و نیروهای درونی خودمان را به پنداری از خدا فرافکنی می کرده ایم. آنها برای تغییر این پندار، مراقبه هایی به سبک هندویی و بودایی را پیش نهاد می کنند.


5.    مراقبه های مورد نظر: اول، خندیدن؛ دوم، فعالیت ذهنی مثل خواندن کتاب تخیلی یا غیر آن، دیدن کنال های تلویزیون، رفتن به موزه، شطرنج، کلاس و سخنرانی...؛ سوم، «موسیقی آرام سبب افزایش مهارت های شناختی می شود و احساس خوب بودن معنوی ایجاد می کند. فعالیت ساده و تکراری که لذت بخش و دارای معنا باشد، انسان را به مرحله تمدد اعصاب عمیق می برد.» (همان.ص5) چهارم، خمیازه بکشید؛ «وقتی عبادت یا مراقبه می کنید خمیازه بکشید؛ زیرا بر شدت تجربه ی معنوی می افزاید.» (همان.ص6)

 6.    مراقبه در مذاهب شرقی و هم چنین معنویت های کاذب در نقطه مقابل معنویت اسلامی قرار دارد، به طوری که در آنها توقف تفکر و خلسه و رخوت حالتی معنوی محسوب می شود و آمادگی برای تجربه های موهوم و تخیلات ارزش معنوی پیدا می کند. این ویژگی نه تنها در خمیازه بلکه در سایر مراقبه های شرقی نقش بنیادی دارد. «بعد از 10 تا 15 خمیازه احساس می کنید که باید ادامه بدهید و چشمهایتان اشک آلود می شود و بینی تان آبریزش پیدا می کند. احساس حضور می کنید و بی نهایت آرام و اسوده می شوید و به شدت هوشیار می شوید.» (همان.ص7)


7.    معنویت های کاذب در این باور اتفاق نظر دارند که با تغییرات کیهان شناختی معاصر تحولات معنوی و درونی در حال وقوع است و ما در آستانۀ عصر جدیدی از تمدن بشر هستیم. عصری که با آگاهی نوین معنوی شکل می گیرد، دورۀ ادیان گذشته به پایان می رسد، انسان به الوهیت درونی پی می برد و قدرت های فوق العاده خود را کشف می کند. «با نزدیک شدن منظومه شمسی به خورشید مرکزی، نیروی ادراکی ذهنی انسان ها افزایش می یابد. از آنجا که در آغاز یک عصر جدید قرار گرفته ایم؛ تصور می شود که بسیاری از رازهایی که تا کنون بر انسان ها پنهان بوده است، در این زمان بر همگان آشکار خواهد شد. این امر مهم از طریق دستیابی به بعد چهارم محقق می گردد، کسانی که به بعد چهارم نابینا باشند، از این مقوله محروم خواهند ماند. اشراف به ابعاد دیگر جهان هستی از طریق چشم سوم میسر می شود.» (جزوه هفتم.ص1)8.    چشم سوم که در معنویت های کاذب مورد تأکید است، معمولاً نوعی تجربۀ توهمی است، که معمولاً شخص به احساس سرخوشی می رسد و ممکن است مکاشفات کاذب و موهومی داشته باشد. در برخی از موارد باز شدن چشم سوم به ارتباط با جانّ منجر می شود، چنانکه در بین یوگی ها، تمرین کنندگان عرفان حلقه، عرفان سرخ پوستی و سایر معنویت های کاذب رخ می دهد. «اشراف به ابعاد دیگر جهان هستی از طریق چشم سوم میسر می شود . افراد معمولی که فقط از چشم سر برای رؤیت استفاده می کنند، نسبت به متافیزیسن ها که از توانایی های چشم سوم بهره می گیرند نابینا محسوب می گردند. چشم سوم یک در، یک راه و یک روزنه به سوی نور و روشنایی است . بسیاری هستند که که می خواهند درباره ی چشم سوم بیشتر بدانند. اینان طالبان واقعی دانش حقیقی هستند.» (همان) در حالی که دانش واقعی در معنویت دینی خداشناسی و شناخت تکالیف در برابر اوست، نه تجربه های موهوم که گاهی با استفاده از گیاهان توهم زا در یوگا و عرفان سرخ پوستی دنبال می شود.


9.    تطبیق چشم سوم بر چشم دل که در روایات و منابع دینی آمده است. «چشم سوم بدان سبب گویند که چشم های فیزیکی راست و چپ را اول و دوم در نظر گرفته و دو تا حساب شده اند، پس این ساختار چشم سوم نام گرفته است. چشم دل عنوانی است که بیشتر در ادبیات عرفان  به کار می رود. معادل عربی آن «بصر قلب» است که در احادیث و روایات نیز بدان اشاره شده است.» (همان). در حالی که چشم سوم هیچ ارتباطی با چشم دل یا چشم بصیرت ندارد.10.    بازشدن چشم سوم هدف عبادات: چشم سوم منطبق بر چاکرای ششم و یکی از مراکز ورود و خروج انرژی در هاله ی انرژی است، جای آن در کالبد اثیری است که با نقطه ای میان دو ابرو انطباق پیدا می کند. اثیر رقیق تر از گاز است و همان تصویری است که در خواب از خود یا دیگران می بینیم. (همان.ص2) «چاکرای ششم، مرکز فرماندهی ناظر بر چاکراهای دیگر و مسؤل نظار بر ذهن است. این چاکرا پل ارتباطی ابعاد فیزیک و متافیزیک انسان می باشد. بخش جلویی چاکرای ششم مسول تجسم فکری و توانایی تجسم و اندیشه کردن است.» (همان.ص3) قرار دادن پودر رنگی هندوها، قرار دادن جواهرات روی پیشانی در بودیسم، روی سینه گذاشتن صلیب مسحیان که نوکش به سوی پیشانی است، رنگ آمیزی چهره توسط سرخ پوستان و سجده در اسلام، برای همه برای تحریک آجناست. (همان.ص4و5) «انطباق محل سجده با مکان چشم سوم (پیشانی)، ارتباط هر دو با مسائل ماورائی و معنوی، بیان «ذکر» در سجده و بیان «مانترا» برای تحریک آجنا، فشار فیزیکی بر پیشانی به هنگام سجده و اثرات ماساژ و فشار بر پیشانی برای تحریک چشم سوم، سجده بر مهر از جنس خاک و استفاده از خاک، به عنوان منبع انرژی برای تحریک آجنا، گذاردن کافور بر پیشانی مرده و استفاده از کافور برای تحریک چشم سوم در متافیزیک و... همه نشان از ارتباط این دو مقوله (سجده و چشم سوم) با یکدیگر دارد.» (همان.ص6)


11.    تبلیغ نئوداروینیسم براساس تکامول هولارشیک: «در انسان های اولیه، کالبد فیزیکی و عملکردهای آن از طریق تکانه ها و تحریکات کالبد اثیری کنترل می گردیده است. در حالی که امروزه بر اساس مغز و ذهن کنترل می شود...انسان های قدیم از علم و دانش امروزی بی بهره بوده اند، ولی در عوض آن به طور مستقیم از کالبد اثیری بهره مند می شدند. با گذر زمان ارتباط انسان با کالبد اثیری کمتر شده و به جای آن، ارتباط با دانش اثیری برقرار گردیده است.» (همان.ص4) با توجه به اینکه عصر جدید دورۀ گشایش چشم سوم است. بشر آینده هم ذهن اثیری فعال و هم کالبد اثیری فعال خواهد داشت. احیاء سنت های بدوی در معنویت های کاذب نوظهور به منظور دست یابی به نوعی تکامل ترکیبی است.


12.    خطرناک بودن بازشدن چشم سوم بدون نظارت استاد: «فعال نمودن آجنا به علم، آگاهی و ظرفیت احتیاج دارد بدیهی است که فعال شدن چشم سوم قبل از حصول این موارد، می تواند فاجعه ایجاد کند. برخی از جویندگان و طالبان به دنبال شیوه های فوری و آنی برای فعال سازی چشم سوم می باشند. اینان غافل اند که در صورت دستیابی به این شیوه ها، بزرگترین ضررها و آسیب ها را به خود وارد خواهند نمود. انجام تمرین های منظم و مستمر، زیر نظر مربی آگاه و ورزیده، می تواند آجنا را بیدار نماید. دقت نمایید انجام تمرین بدون داشتن و نظارت مربی عالم و عامل، تبعات و مشکلات فراوان به دنبال خواهد داشت» (جزوه هشتم.ص1) ایشان تأکید می کنند که تمرینات بیست درصد کار است و شرکت در جلسات با حضور استاد هشتاد درصد تأثیر دارد. به عبارت دیگر معنویت بدون خدا و دین امکان پذیر و سلامت بخش است، اما بدون استاد غیر ممکن و زیان بار.


13.    آموزش یوگا: یکی از مراحل یوگای هشتگانه با عنوان ساواشا است که معمولاً پاکیزگی ترجمه می شود. ساواشا شش روش دارد. یک، نوشیدن آب نمک و بالاآوردن آن، دو، کشیدن آب از طریق مقعد به داخل راست روده و خارج کردن. سوم، شستشوی بینی با آب یا نخ به شیوه ای خاص. چهارم، خیره شدن به شمع. پنجم، چرخاندن عضلات شکم و ششم، تنفس به روش های ویژه. در تمرینات متاریدینگ، سه روش از اینها به صورت علنی و عمومی آموزش داده می شود: «شستشوی حفرات و سینوس های بینی که باید زیر نظر استاد و طبق اصول خاصی انجام گردد... تنفس سایشی که باید در حضور استاد انجم شود. در این حالت انتهای گلو و کام نرم توسط هوای دم و بازدم به ارتعاش در می آید...» (همان.ص1) و خیره شدن به شمع که در کلاس انجام می شود.14.    «تجسم نهری از نور طلایی که از ناحیه ی پسین لگن به سمت نخاع و مغز می آید و نهری از نور صورتی که از ناحیه ی پیشین لگن به سمت نخاع و مغز در حرکت است، به طوری که این دو نهر در بالا به هم دیگر رسیده، به صورت قوس یکدیگر را قطع می کنند. این تمرین باید در حالت مراقبه انجام شود.» (همان.ص2)


15.    «برای فعال سازی آجنا می توان طالب را به حالت خلسه فروبرد و پیشانی بر پیشانی او گذاشت. (چشم سوم استاد بر روی چشم سوم سوژه قرار می گیرد)،... باربارا برنن در کتاب معروف خود (هاله درمانی با دستان شفابخش) نیز تمرین هایی برای این منظور ارائه کرده است. «لوبسانگ رمپا» در کتاب چشم سوم از شیوه های فیزیکی خشن برای باز کردن چشم سوم که برای وی اتفاق افتاده است، یاد می کند.» (همان.ص2)


16.    روی یک صندلی راحت بنشینید و در حالت آرامش قرار بگیرید. می توانید در حین تمرین موسیقی دلخواه خود استفاده کنید، البته موسیقی باید ملایم و آرامش بخش باشد...با تمرکز بر دید چشم سوم خود، به تصویری نگاه کنید یا تصویری را در ذهن مجسم نمایید.... زمانی خواهد رسید که بتوانید بدون آن که ابتدا به تصویر نگاه کنید، نور را در سر خود مشاهده کنید. به هر حال با کمک یا بدون کمک حس بینایی، شما خواهید توانست نتایج سودمندی کسب کنید، آنگاه که نور درون را می بینید، وقت آن رسیده است که آنچه می خواهید طلب کنید. در این حالت خواستن، واقعا توانستن است.... بعد از مدتی تمرین، شما خواهید توانست آن چنان آرامشی در خود ایجاد کنید، که کاملاً بر موضوع دیداری تمرکز داشته باشید و بتوانید جسم خود را در حالت خواب ترک کرده، از طریق چشم سوم به سفر بپردازید. کسانی که از حلقه ی طلایی عبور می کنند و تونل مربوطه را پشت سر می گذارند وارد عالم اختری می شوند. این که از اینجا به کجا سفر کنید، به آگاهی شما بستگی دارد زیرا این آگاهی شما است که هر چه در این سطح می بینید به وجوند می آورد.» (همان.ص4)


17.    تطبیق این مطالب بر روایات معراج پیامبر. (همان.ص6و7)


18.    بازکردن چشم سوم با بیداری مار آتشین درون به نام کندالینی که در پایین ترین چاکرا نهفته است امکان پذیر است و تحریکات جنسی در بیداری آن مؤثر است.


19.    بیداری کندالینی با عوارض جسمی و روانی همراه است که برون ریزی نامیده می شود. در یوگا و حلقه شاید این برون ریزی ها هستیم.


20.    تلاش برای بیداری کندالینی و باز شدن چشم سوم، تلاش های برای ارتباط با جانّ است و این مفاهیم، چشم سوم، کندالینی، مار درون و افعی و غیره جنبه نمادین دارد. این موضوع در ارتباط با سایر معنویت های نوظهوری که روش و مبانی با متاریدینگ همانند هستند، مشاهده شده است.نقدهای فوق در جلسه ای مطرح شده که کارشناسان و متخصصان عرفان های کاذب حضور داشته اند که از جمله آنان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

رئیس و کارشناسان موسسه فرق و ادیان

رئیس و کارشناسان موسسه کلام و ادیان

کارشناسان موسسه امام خمینی ره

کارشناسان انجمن گفتگوی اسلام و مسیحیت

کارشناسان موسسه بهداشت معنوی

برخی از نویسندگان و پژوهشگران عرفان های کاذب

برخی از شاگردان دوره متاریدینگدر ادامه نقدی که خبرگزاری تسنیم از متاریدینگ منتشر کرده است را نیز به شما تقدیم می کنم:

گزارش اختصاصی تسنیم از جلسه نقد و بررسی متاریدینگ در قم/

متاریدینگ، ترکیبی از چندین فرقه انحرافی است

خبرگزاری تسنیم: متاریدینگ، روشی که جدیدا برای فهم متون دینی به صورت سریع و با ثبات، معرفی می شود، در واقع آمیزه‌ای از عرفان سرخ پوستی و تعالیم انحرافی یوگاست.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، نشست تخصصی تحلیل و برررسی مبانی انحرافی متاریدینگ، با حضور اساتید و پژوهشگران و دانش پژوهان عرفان‌های نوظهور، در مرکز تخصصی کلام و ادیان حوزه علمیه قم واقع در مدرسه امام باقر(ع) برگزار گردید.

متاریدینگ توسط شخصی به ح.ف که ادعا می‌کند که روشی نو و خارق العاده برای مطالعه و حفظ قرآن کریم است و با ترکیب برخی از فنون تندخوانی و افکار و روش‌های رایج در معنویت‌های کاذب، اخیرا در مراکز فرهنگی و دانشگاهی کشور تبلیغ می‌شود.

متاریدینگ افکار و فنون معنویت‌های کاذب را با روش‌های کارآمدی از تندخوانی و نیز احادیث و روایاتی که تفسیر به رأی شده‌اند، آمیخته و مخاطب را با پوششی از دین و تأثیراتی از روش‌های استاندار تندخوانی، با افکار و روش‌های رایج در معنوی‌های کاذب سرگرم می‌سازد.

در ابتدای این نشست، برخی از حاضران که تجربه شرکت در جلسات انحرافی متاریدینگ را داشتند، به بیان تجربیات خود پرداختند.

 


با متاریدینگ مغز شما 2000 درصد رشد می‌کند

یکی از اشخاص که در این جلسات حاضر شده بود، اظهار کرد: مدتی قبل با تبلیغاتی درباره دوره‌های متاریدینگ یا فرا خواندن مواجه شدم که در آن‌ها گفته می‌شد که مغز شما 2000 درصد رشد می‌کند و قرآن به طور کامل در مغز شما ثبت می‌شود و دیگر فقط قرآن را برای ثواب آن می‌خوانید و این تبلیغات باعث شد تا خیل عظیمی از کسانی که می‌خواستند از معارف قرآن استفاده بیشتری ببرند، در آن ثبت نام کنند.

وی افزود: پس از جلسه آشنایی که با استقبال زیادی روبرو شد، سه برابر جمعیتی که برای کلاس آشنایی آمده بودند، برای ثبت نام آمدند، اما پس از گذشت چند روز از دوره، آرام آرام متوجه برخی مشکلات و موارد بیان نشده شدیم.

شرکت کننده این دوره‌ها تصریح کرد: نخستین ایرادی که به ذهن ما رسید این بود که این روش علمی در هیچ مجمع علمی یا تحقیقاتی ثبت نشده است و استاد این دوره، بدون هیچ گونه تجربه علمی و قبلی، این مسائل را مطرح می‌کرد. دیگر ایراد این دوره این بود که در جلسه آشنایی یا جلسات بعدی، هیچ کس به عنوان فارغ التحصیل این دوره معرفی نشد و استاد این دوره عنوان می‌کرد که من نمی‌توانم از این افراد دعوت کنم تا خودشان را معرفی کنند و از طرف دیگر خود این فرد نیز با این عنوان که نمی‌خواهم جلوه گری کنم، از نشان دادن توانایی‌های خود طفره می‌رود.

تجربه کننده این دوره، خاطرنشان کرد: این فرد در حالی که 9 سانس دو ساعته و به مدت دو روز در قم کلاس دارد، اما خود برای خواندن برگه سوالات، بیش از حد معمول وقت صرف می‌کند و توانایی ای از خود نشان نمی‌دهد.

این طلبه حوزه علمیه افزود: مواردی از توهین به مقدسات شیعه و صدیقه کبری(س) و مراجع عظام تقلید در گفته‌های این فرد مشاهده شده است و از طرف دیگر در برخی موارد، مسائلی مانند شفای کوانتومی را مطرح کرده است که جزو عقاید انحرافی به شمار می‌رود.

متاریدینگ به دنبال مبحث انحرافی چشم سوم است

یکی دیگر از طلاب حوزه علمیه قم که در جلسات انحرافی متاریدینگ شرکت کرده بود، در ادامه به بیان تجربیات خود پرداخت و اظهار کرد: من اشتیاق زیادی برای حفظ قرآن و تندخوانی داشتم و به خاطر اعتمادی که به محل برگزاری این کلاس‌ها و برخی اساتید ثبت نام کننده در این کلاس‌ها داشتم، در آن کلاس‌ها ثبت نام کردم اما از همان ابتدا بحث چشم سوم مطرح شد و من به علت مطالعه ای که از قبل داشتم، به این مسائل شک کردم و تحقیقات خودم را آغاز کردم.

وی افزود: این فرد تمریناتی را با ظاهر قشنگ و زیبا به طلاب و مردم ارائه کرده است اما در واقع به مانند یک اسب تراوا وارد اذهان می‌شود و شبهات را با پاسخ‌هایی که از قبل آماده کرده است، جواب می‌گوید تا بتواند روش متا را وارد حوزه علمیه کند.

این فرد شرکت کننده در دوره‌های متاریدینگ خاطرنشان کرد: این فرد ادعای بزرگی می‌کند و می‌گوید می‌خواهیم با این روش به یک روش تراکمی برسیم و تحولی در آموزش دانشگاه و حوزه در ایران ایجاد کنیم این در حالی است که تمریناتی که وی ارائه می‌کند، بیشتر تمرینات یوگاست که از آنها می‌توان مالش چشم، فعال سازی چشم سوم و غیره را نام برد.

این طلبه حوزه علمیه تصریح کرد: این فرد در صحبت‌های خود حرفی از یوگا نمی‌زند اما تمرینات عملی ولی و مطالب نوشته شده در جزوات، همان یوگاست و افراد فراری از این روش انحرافی را به طور عملی در دام می‌اندازد.

وی با اشاره به برخی افراد و کتب مطرح شده در این جلسات، افزود: این فرد از برخی افرادی که کتب انحرافی دارند، نام می‌برد و آن‌ها را ترویج می‌کند در حالی که فلان کتاب اصلا به درد زن خانه دار نمی‌خورد و توسط این فرد تبلیغ می‌شود.
این فرد شرکت کننده در جلسات انحرافی متاریدینگ خاطرنشان کرد: وی حوزه و دانشگاه را کاملا خلع سلاح می‌کند و می‌گوید حوزه در عرفان بسیار ضعیف است و پس از خلع سلاح حوزه علمیه قم، به تبلیغ روش خود می‌پردازد.

طلبه حوزه علمیه قم، مهم‌ترین انتقاد خود به این کلاس‌ها را حرکت بر خلاف ادعای مطرح شده توسط خودش ذکر کرد و گفت: وی می‌گوید که من 50 عرفان را پایین کشیده‌ام اما ما در این کلاس‌ها برای تقویت خواندن و کسب اطلاعات، ثبت نام کردیم و به دنبال عرفان نبودیم که وی برای ما از عرفان صحبت می‌کرد.

وی افزود: یکی از اساتید می‌گفت حرف‌های این فرد و امثالهم تنها تکنیک است اما در جواب وی باید گفت که این تکنیک فرد را به بغل عرفان‌های انحرافی می‌برد، دیگر تکنیک نیست و با مسائل انحرافی خلط شده است.

ح.ف حاضر به مناظره نیست

در ادامه این جلسه، حجت الاسلام مهدی میرزایی، استاد عرفان‌های نوظهور و پژوهشگر کابالا اظهار کرد: وقتی تبلیغ متا ریدینگ را دیدم، با توجه به آشنایی با عرفان‌های نوظهور، در آن شرکت کردم و در جلسات اول تا سوم، بحث انحرافی ای مطرح نشد اما در جلسه بعدی، متوجه شدم که منظور ایشان از چشم سوم، همان چشم برزخی است و این موضوع را از این شخص پرسیدم.

استاد و پژوهشگر عرفان‌های نوظهور، افزود: این فرد در پاسخ، به مظلوم نمایی دست زد و خود را جمع کننده عرفان‌های انحرافی مانند فالون دافا و عرفان حلقه دانست و از کنار این مسئله بدون پاسخ مشخصی گذشت و حتی حاضر به مناظره در این مورد نشد.

 


مدعی متاریدینگ، به حوزه علمیه قم توهین می کند
دانشجوی شرکت کننده در این جلسات، سخنران بعدی این جلسه بود و اظهار کرد: برخی از تمرین‌های ذکر شده در این جزوات، همان تمرین‌های مطرح شده برای فعال کردن چشم سوم است و نکته دیگر این که متای پیشرفته را عرفان محض دانست.
وی افزود: برخی عوارض جانبی مانند سر درد برای افراد شرکت کننده پیش آمده است که این فرد در برابر آن پاسخگو نیست و به طور مستقیم به روحانیت توهین می‌کند و آن‌ها را افراد پارچه به سر می‌نامند اما این کارهای وی در مقابل این که فعالیت‌های خود را با برگزاری کلاس در قم، به حوزه علمیه مستند می‌کند، از همه مهم تر است.

متاریدینگ، ترکیبی از چندین فرقه انحرافی است
پس از صحبت‌های حاضران درباره کلاس‌های انحرافی متاریدینگ، حجت الاسلام و المسلمین مظاهری سیف، پژوهشگر و نویسنده عرفان‌های نوظهور به ایراد سخن پرداخت و اظهار کرد: از اینکه مدرسه کلام  و عرفان در موقعیت مناسبی به سراغ این عرفان نوظهور آمده است، خوشحالم و باید از طلابی که به این فرد در کلاس‌های انحرافی خود اعتراض کرده‌اند، تقدیر شود.

استاد عرفان‌های نوظهر حوزه علمیه قم افزود: به طور کلی آنچه در مورد متاریدینگ می‌دانیم این است که تلفیقی از روش‌های تندخوانی و برخی از عرفان‌های کاذب به شکل ترکیبی است و این کار جدیدی نیست و عرفان‌های کاذب از این روش‌ها، به شکل گسترده ای استفاده می‌کنند.

مدیر موسسه بهداشت معنوی تصریح کرد: این تلفیق برای نشان دادن کارآمدی و توسعه عرفان‌های نوظهور صورت گرفته است و در عین حال لایه ای از معنویت اسلامی روی آن کشیده شده است تا با پذیرش بیشتری مواجه شود.

تبلیغ معنویت بدون خدا
استاد حوزه علمیه قم اهم موارد انحرافی در متاریدینگ مطرح شده را بر شمرد و اظهار کرد: نخستین مورد انحرافی متاریدینگ تبلیغ معنویت بدون اعتقاد به خداست و در جزوات ح.ف آمده است: «عمل به معنویت می تواند اثر سلامت بخش در مغز داشته باشد. مهم نیست که چگونه به خدا ایمان دارید، زیرا دلایل قابل توجهی وجود دارد مبنی بر اینکه چنین عملکردی حتی اگر به خدا اعتقاد نداشته باشید، مؤثر است.» (جزوه پنجم.ص1)

 


کاهش عبادت و معنویت و بی اهمیت نشان دادن معنویت دینی
حجت الاسلام مظاهری سیف افزود: فروکاهش عبادت و معنویت به پیامدهای مادی و دنیوی آن و در نتیجه تأیید بی اهمیت بودن مسائل متعالی و معنویت دینی یا خداگرا از دیگر موارد انحرافی این شبه عرفان نوظهور است به طوری که عبادت‌های شرعی با مراقبه‌های بودایی و هندویی هم رتبه تلقی می‌شود.

وی افزود: این بحث مقدمه سازی و توجیه آموزش مراقبه به سبک بودایی و هندویی در جلسات آینده است و در جزوات ح. ف آمده است: مراقبه و عبادت مداوم سبب تقویت عملکرد عصبی در بخش های خاصی از مغز می شود که به دنبال آن اضطراب و افسردگی کاهش یافته و آگاهی اجتماعی و همدلی و شناخت و هوشمندی افزایش می یابد... وقتی که از نزدیک به اصول نرولوژیکی که پس زمینه اغلب سلوک های معنوی را تشکیل می دهد نگاه کنیم، می بینیم که منافع حاصل از مراقبه می تواند بی ارتباط به مذهب باشد.» (همان.ص1)

حجت الاسلام مظاهری سیف تصریح کرد: این فرد پس از همسان انگاری عبادات شرعی و مراقبه به آموزش هشت روش مراقبه می‌پردازد و می گوید: «مستندات علم اعصاب به ما در تهیه ی فهرست هشتگانه برای حفظ سلامت مغز کمک کرده اند؛ اما حتما روش های مؤثر دیگری وجود دارد که از دید ما دور مانده اند. من فکر می کنم فهرست ما شما را شگفت زده خواهد کرد. هیچ یک از روش ها بر پایه اصول دینی بنا نشده است، ولی خودتان می توانید آن ها را با آیین های معنوی مورد علاقه خود ادغام کنید.» (همان.3)

استاد عرفان های نوظهور و فرقه های معنویت گرا خاطرنشان کرد: در شمار پیامدهای مراقبه گفته می‌شود که «پندار ما از خدا عوض می شود.» (همان.ص3) پندار خدا یکی از مفاهیم اساسی در معنویت‌های کاذب است و آثار کسانی همچنون «نیل دونالد والش»، «اشو» و «دیپاک چوپرا» بر این موضوع تأکید دارند، که پندار ما از خدا باید عوض شود، ما خدا را موجودی عینی و متعالی می‌پنداریم، اما در آستانه عصر جدید متوجه ای موضوع می‌شویم که خودمان خدا هستیم و نیروهای درونی خودمان را به پنداری از خدا فرافکنی می‌کرده‌ایم و آن‌ها برای تغییر این پندار، مراقبه‌هایی به سبک هندویی و بودایی را پیش نهاد می‌کنند.

متاریدینگ به دنبال مراقبه های 8 گانه مکتب انحرافی اوشو است
استاد حوزه علمیه قم افزود: اولین مراقبه ای که این فرد از مراقبه های 8 گانه معرفی می کند، خنده است که توسط عرفان اوشو عینا مطرح شده است. از سوی دیگر این فرد افراد را به سمت مراقبه هل می دهد و از ابزارهای مختلفی مانند فیلم های تخیلی و کتاب ها استفاده می کند.

مدیر موسسه بهداشت معنوی تصریح کرد: این در حالی است که در اسلام، مراقبه حقیقی، تفکر و افزایش فعالیت های ذهی است و این مراقبه ای بود که پیامبر(ص) و امام علی(ع) انجام می داد، این در حالی است که آرامشی که این افراد دنبال می کنند، رسیدن به معنویت نیست بلکه رسیدن به ترشح هورمون های آرامش بخش در خون است.

استاد عرفان های نوظهور خاطرنشان کرد: مراقبه در مذاهب شرقی و هم چنین معنویت‌های کاذب در نقطه مقابل معنویت اسلامی قرار دارد، به طوری که در آن‌ها توقف تفکر و خلسه و رخوت حالتی معنوی محسوب می‌شود و آمادگی برای تجربه‌های موهوم و تخیلات ارزش معنوی پیدا می‌کند. این ویژگی نه تنها در خمیازه بلکه در سایر مراقبه‌های شرقی نقش بنیادی دارد.

وی با بیان مثالی از جزوات این فرد، افزود: «بعد از 10 تا 15 خمیازه احساس می کنید که باید ادامه بدهید و چشمهایتان اشک آلود می شود و بینی تان آبریزش پیدا می کند. احساس حضور می کنید و بی نهایت آرام و اسوده می شوید و به شدت هوشیار می شوید.» (همان.ص7)

معنویت‌های کاذب انسان را در مقام خدایی می‌دانند
حجت الاسلام مظاهری سیف تاکید کرد: معنویت‌های کاذب در این باور اتفاق نظر دارند که با تغییرات کیهان شناختی معاصر تحولات معنوی و درونی در حال وقوع است و ما در آستانۀ عصر جدیدی از تمدن بشر هستیم. عصری که با آگاهی نوین معنوی شکل می‌گیرد، دورۀ ادیان گذشته به پایان می‌رسد، انسان به الوهیت درونی پی می‌برد و قدرت‌های فوق العاده خود را کشف می‌کند.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به یکی از جزوات این فرد، تصریح کرد: این فرد می‌گوید: «با نزدیک شدن منظومه شمسی به خورشید مرکزی، نیروی ادراکی ذهنی انسان ها افزایش می یابد. از آنجا که در آغاز یک عصر جدید قرار گرفته ایم؛ تصور می شود که بسیاری از رازهایی که تا کنون بر انسان ها پنهان بوده است، در این زمان بر همگان آشکار خواهد شد. این امر مهم از طریق دستیابی به بعد چهارم محقق می گردد، کسانی که به بعد چهارم نابینا باشند، از این مقوله محروم خواهند ماند. اشراف به ابعاد دیگر جهان هستی از طریق چشم سوم میسر می شود.» (جزوه هفتم.ص1)

پژوهشگر عرفان های نوظهور و معنویت های انحرافی تاکید کرد: مروجین عرفان های نوظهور اعلام می کنند که ما در آستانه عصر جدید هستیم و در حال به دست آوردن قدرت هایی هستیم که به خدایان نسبت می دادیم.

حجت الاسلام مظاهری سیف تصریح کرد: چشم سوم که در معنویت‌های کاذب مورد تأکید است، معمولاً نوعی تجربۀ توهمی است، که معمولاً شخص به احساس سرخوشی می‌رسد و ممکن است مکاشفات کاذب و موهومی داشته باشد. در برخی از موارد باز شدن چشم سوم به ارتباط با جانّ منجر می‌شود، چنانکه در بین یوگی ها، تمرین کنندگان عرفان حلقه، عرفان سرخ پوستی و سایر معنویت‌های کاذب رخ می‌دهد.

مدیر موسسه بهداشت معنوی خاطرنشان کرد: در یکی از جزوات این فرد آمده است: «اشراف به ابعاد دیگر جهان هستی از طریق چشم سوم میسر می شود . افراد معمولی که فقط از چشم سر برای رؤیت استفاده می کنند، نسبت به متافیزیسن ها که از توانایی های چشم سوم بهره می گیرند نابینا محسوب می گردند. چشم سوم یک در، یک راه و یک روزنه به سوی نور و روشنایی است . بسیاری هستند که که می خواهند درباره ی چشم سوم بیشتر بدانند. اینان طالبان واقعی دانش حقیقی هستند.»

استاد حوزه علمیه قم گفت: آن چه این فرد می گوید رسما حرف های مرتبطین با اجنه و شیاطین است که توسط این فرد بیان شده است. در حالی که دانش واقعی در معنویت دینی خداشناسی و شناخت تکالیف در برابر اوست، نه تجربه‌های موهوم که گاهی با استفاده از گیاهان توهم زا در یوگا و عرفان سرخ پوستی دنبال می‌شود.

 


تطبیق چشم سوم بر چشم دل، انحرافی است
وی افزود: تطبیق چشم سوم بر چشم دل که در روایات و منابع دینی آمده است از دیگر موارد انحرافی عنوان شده توسط این فرد است و می گوید: «چشم سوم بدان سبب گویند که چشم‌های فیزیکی راست و چپ را اول و دوم در نظر گرفته و دو تا حساب شده‌اند، پس این ساختار چشم سوم نام گرفته است. چشم دل عنوانی است که بیشتر در ادبیات عرفان  به کار می‌رود. معادل عربی آن «بصر قلب» است که در احادیث و روایات نیز بدان اشاره شده است.» (همان)

حجت الاسلام مظاهری سیف تصریح کرد: یکی از اصول رایج در عرفان های کاذب، تجسم خلاق است و خلاصه آن این است که هر چه می خواهید را می توانید با تجسم، طلب کنید و به آن برسید.

مدیر موسسه بهداشت معنوی افزود: در کتاب های یوگا گفته می شود که کسی تا به انتهای آن نرسد، به چیزی نمی رسد و یوگا یک مذهب پنهانی است زیرا اگر مراحل آن گفته شود، افراد آن را غیر انسانی می بینند.

حجت الاسلام وحید حاجی آقازاده نیز در این جلسه اظهار کرد: این فرد قرآن را تابلوی خود قرار داده است و طلاب و فضلای حوزه علمیه قم را هدف قرار داده است و این در ذهنیت مردم تبعات خیلی بدی دارد.

مدیر موسسه بهداشت معنوی افزود: باید جلوی این بحث ها در حوزه گرفته شود و توبیخ شفاهی کفایت نمی کند زیرا این فرد عددی نبود و با ارتباط با نهادهای حوزوی، خود را مطرح کرده است.


طبقه بندی: متاریدینگ، مقاله،
برچسب ها: متا ریدینگ، تند خوانی، حفظ قرآن با متا ریدینگ، نقد متاریدینگ، ترویج یوگا در متاریدینگ،
دنبالک ها: نقد متاریدینگ روش حفظ سریع قرآن، نقد متاریدینگ در خبرگزاری تسنیم، برای آشنایی با نقدهای یوگا اینجا کلیک کنید، نقد متاریدینگ در خبرگزاری فارس،

اشتراک و ارسال مطلب به:

[ جمعه 23 اسفند 1392 ] [ 01:35 ق.ظ ] [ شهاب ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم.

1. انتشار محتوای پست های رمز دار این سایت در اینترنت مجاز نیست.
2. در صورت مشکل در دانلود و دریافت فایل ها، نخستین پست وبلاگ را بخوانید تا راهنمایی شوید.
3. پاورپوینت هایی را دانلود کنید که مبحث آن را به صورت حضوری در کلاس گذرانده اید. در غیر این صورت ممکن است برخی از محتوای پاورپوینت ها برای شما کارایی لازم را نداشته باشد.
4. از شاگردان عزیز، کسانی که در زمینه طراحی گرافیک،‌ طراحی پاورپوینت، تدوین فیلم و کلیپ، مقاله نویسی، ویرایش، ترجمه، وبلاگ نویسی و ... مهارت داشته و آمادگی همکاری دارند، تقاضا می کنم تا در صورت تمایل از طریق ایمیل یا بخش نظرات اعلام کنند.
برای همه شما عزیزان آرزوی موفقیت روز افزون دارم.
نویسندگان
آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

Powered by WebGozar

امکانات وب
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic